16.10.23 / Зелене будівництво зелена енергетика зелені робочі місця клімат відбудова України / СТАТТІ

Зелені робочі місця та повоєнна відбудова України - нова аналітична доповідь

Повоєнне відновлення України може створити понад 4,2 млн робочих місць за умови забезпечення зелених засад відновлення лише у п’яти секторах: транспорт, енергетика, охорона здоров’я, освіта та водопостачання.

Завантажити Доповідь

Україна через розв’язану Росією війну втратила від 3,5 до 4,8 мільйона робочих місць, понад 4,5 мільйона людей виїхали за кордон. Одним із важливих завдань повоєнної відбудови та відновлення України буде питання – як повернути людей. Людський капітал є основним чинником розвитку міст і держави. Одним з серйозних аргументів для повернення людей буде можливість працевлаштування, включно із забезпеченням гідної оплати за працю.

Відбудова України на принципах «краще ніж було» та «зеленіше ніж було» дає можливість не лише відновлення зруйнованої інфраструктури, житла, промисловості, а й шанс на системне переосмислення та перетворення України. Підтримка зеленого повоєнного відновлення та розвитку країни може бути тісно пов’язана із створенням нових робочих місць – зелених за своїм змістом та наповненням.

З огляду на те, що понад 40% енергетичної інфраструктури України було пошкоджено за останній рік внаслідок російських ракетних та безпілотних атак, а також нагальну потребу в забезпеченні нових джерел стійкого та надійного енергопостачання, відновлення енергетики та промисловості України вимагає трансформаційних змін. Для відновлення економіки України інвестиції у технології відновлюваної енергетики надають унікальну можливість зміцнити енергетичну безпеку та створити основу для сталого економічного зростання, а також сприяють боротьбі зі зміною клімату та досягненню глобальних цілей з декарбонізації.

Щоб гарантувати довгострокову енергетичну безпеку та мир в Європі, ЄС, США та Україна повинні працювати разом з міжнародними партнерами над тим, щоб інвестиції у відновлювані джерела енергії зростали і стали достатніми для того, щоб з часом витіснити імпорт викопного палива з енергетичного балансу України, уможливити експорт відновлюваної енергії та сприяти перетворенню Європи на перший вуглецево-нейтральний континент у світі.

За даними Міжнародного агентства з відновлюваної енергетики, до 2030 року світ повинен буде інвестувати щонайменше 5,7 трильйона доларів у відновлювані джерела енергії щороку, якщо ми хочемо уникнути катастрофічної зміни клімату та досягти нульового рівня викидів вуглецю до 2050 року. Це в п'ять разів більше, ніж було інвестовано у світі у 2021 році.

Якщо післявоєнна відбудова України буде “зеленою”, це може створити додатково понад 4,2 мільйона робочих місць у п’яти ключових секторах: транспорт, енергетика, охорона здоров’я, освіта та водопостачання. Зелене післявоєнне відновлення може повністю компенсувати робочі місця, які ми втратили під час війни. Детально потенціал зелених робочих місць аналізується в дослідженні від Razom We Stand та Ресурсно-аналітичного центру "Суспільство і довкілля".